Po necelých čtyřech měsících začínají Teplárny Brno od 20. září 2021 opět dodávat teplo. „Od začátku tohoto týdne už přišlo silné ochlazení, zejména v noci, a naší snahou je samozřejmě zajistit našim odběratelům a zákazníkům odpovídající tepelný komfort. A i kdyby se ještě v dalších dnech slunce rozmyslelo a dopřálo nám babí léto, ranní a večerní teploty už zůstanou pravděpodobně dole,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. „Pokud by zákazníci měli s vytápěním potíže, vždy se mohou obracet na naši nonstop havarijní službu 545 161 545“, doplnil Fajmon.
Zahájení topné sezony 2021/22 však nijak nevybočuje z průměru. V posledních letech začínají Teplárny Brno s dodávkami obvykle v druhé polovině září, vloni to bylo 25. září, o rok dříve už 18. září. Uplynulá sezona 20/21 však historicky patřila k těm delším. Dodávky ukončily Teplárny Brno teprve letos 31. května, bez přestání se v Brně topilo celkem 249 dnů.
Otopné období začíná podle vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu ČR vždy 1. září a trvá do 31. května následujícího roku. Zahájení, přerušení a ukončení dodávek tepla se odvíjí od průměrných denních teplot venkovního vzduchu a prognózy počasí podle ČHMÚ. Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot. Dodávky tepla jsou přerušeny nebo ukončeny, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad +13 °C ve dvou dnech po sobě následujících a podle vývoje počasí nelze očekávat snížení této teploty.
Přes léto přibylo pět kilometrů horkovodů
Letní měsíce využily Teplárny Brno k nezbytným opravám technologií a především k další rekonstrukci distribuční sítě, s níž začaly v roce 2010. V tomto roce nahradily moderní horkovody zhruba dalších pět kilometrů zastaralých parovodů. Celkové náklady letošní etapy činí zhruba 261 milionů korun.
Rekonstrukci parovodů odstartovaly Teplárny Brno v roce 2010, nahrazeno bylo už celkem 50 kilometrů potrubí staršího i více než půlstoletí. Aby celé město zásobovala teplem kompletně horkovodní síť, zbývá v následujících letech vyměnit ještě zhruba jedenáct kilometrů rozvodů.
Mezi nejdůležitější stavby letošní etapy patřily především ty v oblasti ulic Bratislavská a Soudní a v lokalitě Rybářská a Křížkovského, kde byly práce koordinovány se společností Brněnské vodárny a kanalizace. V květnu začaly teplárny také s rekonstrukcí rozvodů na Mendlově náměstí tak, aby na ně mohly navázat další plánované práce na revitalizaci a proměně tohoto centra Starého Brna a důležitého dopravního uzlu.
Po dokončení celé horkovodní sítě to bude z pohledu snížení emisí stejné, jako by z Brna zmizelo deset tisíc aut. Po přepojení každá z domácností ušetří v ročních nákladech za teplo v průměru kolem 1500 – 2000 korun.