Nejen vypracováním koncepce a budováním dobíjecích stanic, rozvoj elektromobility v moravské metropoli chtějí Teplárny Brno podpořit také vlastním příkladem i „sdílením“. Podstatně rozšířily svůj elektrovozový park a jeho vozidla hodlají nejen využívat pro vlastní potřebu, ale také je zdarma zapůjčovat městským částem a Magistrátu města Brna. „Provoz elektroaut je ekologičtější a tichý. Možnost v praxi porovnat elektrovozy s těmi tradičními, ocenit jejich výhody a odhalit případné nevýhody bude dobrou příležitostí k tomu, aby se v Brně začala elektromobilita rozvíjet mnohem více a rychleji než doposud. Což je dalším krokem k výraznému omezení emisí a čistějšímu ovzduší,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
„Elektroauta Škoda Citigo iV používají naši pracovníci pro pojížďky městem už druhým rokem a velmi se nám to osvědčilo. Úsporu paliva a CO2 pravidelně vyhodnocujeme, výsledky si lze prohlédnout na microsite emobilitabrno.cz,“ uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon. V březnu proto rozšířila společnost vozový park o dalších deset elektrovozů. Celkem jich teplárenská flotila čítá už šestnáct. Vždy dvě z nich budou od dubna vždy po dvou týdnech moci otestovat po dohodě také radnice městských částí a vybrané magistrátní odbory. „Sami si rozhodnou, k jakým účelům budou zapůjčené vozy využívat. Pokud vím, zvažují například pečovatelskou službu a podobné možnosti,“ upřesnil Petr Fajmon. Jako první si vyzkoušejí ekologickou dopravu v městské části Žabovřesky a Kohoutovice. Po dobu zápůjčky si mohou vozy zdarma dobíjet u rychlodobíječek Tepláren Brno u jejich provozů Červený mlýn a Špitálka.
Právě ty patří k trojici veřejných rychlodobíjecích stanic, které Teplárny Brno spustily v polovině loňského roku. (Ta třetí se nachází v obchodní Galerii Vaňkovka.) Přímo propojení s teplárenskými zdroji umožňuje nastavit pro uživatele velmi výhodou cenu. Letos v létě pak zahájí teplárny výstavbu stanic pro pomalé dobíjení určených pro auta v klidu, například během dlouhodobého a nočního parkování, jehož doba se pohybuje od čtyř do osmi hodin. Budou určeny především pro ty, kteří bydlí v bytech, a tudíž nemají možnost dobíjení ve vlastní domácnosti. První veřejné dobíjecí stanice s logem Tepláren Brno se už začátkem léta objeví např. v lokalitě Bystrc-Kamechy a Brněnská přehrada, na Palackého třídě, v Líšni na ul. Kotlanova a Masarova, také v Novém Lískovci na Oblé a na Nám. SNP v Černých polích.
Rozvoj elektromobility v Brně je součástí projektu Tepláren Brno Energie pro Brno. Do něj spadá také například prodej zemního plynu a elektřiny. „Jako stabilní městská společnost, která nakupuje a vyrábí energie ve velkém, nabízíme odběr plynu i elektřiny koncovým zákazníkům za zajímavé ceny. Lze tak optimalizovat parametry odběru, ušetřit na nákladech i na domácí administrativě,“ doplnil Fajmon.