Čerpejte lepší ceny díky naší silné pozici
velkoodběratele plynu.
Odebírám od Tepláren Brno jiný produkt a chci i plyn.
Mám zájem o návrh smlouvy
nebo osobní schůzku.
Mám zájem o individuální nabídku
pro společnost, SVJ a podobné.
Zadejte své údaje a podívejte se, co vám můžeme nabídnout.
Kalkulačka je orientační, přesnou úsporu vám spočítají naši specialisté.
Vážení klienti, v současné době nabízíme ceníky s fixací do konce roku 2025, nebo s fixací do konce roku 2026.
Ceníky jsou platné pro nové zákazníky i pro stávající zákazníky (při prodloužení smlouvy formou dodatku).
S vaším stávajícím dodavatelem vše vyřídíme.
Jsme největším odběratelem zemního plynu v ČR.
Pomůžeme vám zjednodušit administrativu a zlepšit parametry odběru
Brno se na nás spoléhá už skoro století. Vy můžete také.
Zde najdete odpovědi na nejčastější otázky našich zákazníků. Pro další dotazy jsme vám rádi k dispozici.
Zemní plyn je přírodní hořlavý plyn, který se akumuluje v porézních sedimentárních horninách. Jeho složení a vlastnosti závisí na způsobu vzniku a na místě ložiska. Na kvalitu dodávaného zemního plynu do ČR dohlíží Energetický regulační úřad (ERÚ). Kvalita plynu musí totiž splňovat stanovené normy. Za měření předepsaných hodnot pak zodpovídá provozovatel přepravní soustavy, který provádí měření jak na začátku, tak i na konci plynovodní sítě.
V současnosti je zemní plyn jedním z nepostradatelných zdrojů energie. Protože zemní plyn obsahuje především metan CH4 (většinou kolem 90 %) a má v porovnání s ostatními fosilními palivy (kromě plynu sem patří i ropa a uhlí) při spalování nejmenší podíl CO2 na jednotku uvolněné energie. Proto je považován za ekologické fosilní palivo.
Zemní plyn se těží z ložisek, která se nachází po celém světě. Největší zásobu plynu má Rusko. Další evropští hráči jsou v těžbě zemního plynu z pohledu zásob této suroviny výrazně menší.
U plynu si zákazník nevolí distribuční sazbu podle způsobu využití, jak tomu bývá u elektřiny. Každé odběrné místo je zařazeno do pásma spotřeby podle roční spotřeby plynu. Každé pásmo má pak svoji stanovenou cenu.
Cena plynu pro konečné zákazníky je podle požadavků Energetického zákona tvořena součtem dvou základních složek – regulované a neregulované.
Regulovanou část stanovuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a je to platba za distribuci/přepravu plynu do vašeho odběrného místa. Skládá se z:
1) pevné ceny za distribuovaný plyn (Kč/kWh)
2) stálé měsíční platby za kapacitu (Kč/měsíc), případně pevné roční ceny za kapacitu (Kč/m3/rok)
3) ceny za činnosti OTE, pevné ceny za zúčtování (Kč/MWh), poplatku za činnost ERÚ (Kč/MWh)
4) DPH = 21%
5) ekologické daně (Kč/MWh) – domácnosti jsou od ekologické daně osvobozeny. Právnické osoby využívající plyn výhradně pro provoz domovní kotelny mohou o osvobození požádat.
Neregulovanou část si určuje dodavatel sám a tvoří ji platba za odebraný plyn a ostatní služby dodavatele, jako je zákaznický servis, komunikace s úřady, administrativa a podobně. Tyto dvě položky z celého vyúčtování plynu je zákazník schopen výběrem svého dodavatele ovlivnit.
Plynárenská soustava je tvořena plynovody, předávacími stanicemi, kompresními stanicemi, regulačními stanicemi, podzemními zásobníky plynu a zařízeními určenými k úpravě a čištění plynu. Slouží k přepravě a distribuci plynu. Na našem území je výhradním provozovatelem přepravní plynárenské soustavy společnost NET4GAS. Ta zajišťuje mezinárodní přepravu přes Českou republiku, ale také vnitrostátní přepravu ke svým partnerům na našem území, kterými jsou provozovatelé regionálních distribučních soustav.
Hodnoty na plynoměru jsou nejčastěji udávané v m3. Zemní plyn je ale přírodní surovina, která nemá vždy stejnou kvalitu, proto se kvůli přesnosti výpočtu dodané energie udává na fakturách hodnota spalného tepla vyjádřená v MWh.
K přepočtu slouží tzv. koeficient spalného tepla pro odběrné místo, jehož hodnotu určuje příslušný provozovatel distribuční soustavy. Pokud tedy chcete přepočítat hodnoty z plynoměru z m3 na kWh, stačí hodnotu na vašem plynoměru vynásobit koeficientem spalného tepla. Běžně se užívá orientační hodnota koeficientu 10,55. Přesný koeficient se liší pro konkrétní oblast a konkrétní čas a je dohledatelný na webových stránkách distributora.
Poznámka: Pokud bychom chtěli být úplně přesní, museli bychom do výpočtu započíst i objemový koeficient. Ten vypočítává distributor podle mnoha parametrů. Nejčastěji se pohybuje kolem hodnoty 1, takže nebývá pro orientační výpočet používán.
Využít můžete také některou z online kalkulaček, např: zde.
Stále jste nenašli odpovědi na své dotazy? Zkuste naši poradnu, nebo nám napište dotaz na mail@teplarny.cz.
Copyright 2024 Teplárny Brno, a.s. Všechna práva vyhrazena
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA
a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky používání služby Google.