Zemní plyn je přírodní hořlavý plyn, který se akumuluje v porézních sedimentárních horninách. Jeho složení a vlastnosti závisí na způsobu vzniku a na místě ložiska. Na kvalitu dodávaného zemního plynu do ČR dohlíží Energetický regulační úřad (ERÚ). Kvalita plynu musí totiž splňovat stanovené normy. Za měření předepsaných hodnot pak zodpovídá provozovatel přepravní soustavy, který provádí měření jak na začátku, tak i na konci plynovodní sítě.
V současnosti je zemní plyn jedním z nepostradatelných zdrojů energie. Protože zemní plyn obsahuje především metan CH4 (většinou kolem 90 %) a má v porovnání s ostatními fosilními palivy (kromě plynu sem patří i ropa a uhlí) při spalování nejmenší podíl CO2 na jednotku uvolněné energie. Proto je považován za ekologické fosilní palivo.
Zemní plyn se těží z ložisek, která se nachází po celém světě. Největší zásobu plynu má Rusko. Další evropští hráči jsou v těžbě zemního plynu z pohledu zásob této suroviny výrazně menší.
Zemní plyn se na velké vzdálenosti přepravuje plynovody nebo v uzavřených tankerech.
Přeprava plynovody je mnohem jednodušší a méně nákladná, náročné je však samotné budování těchto plynovodů. Dálkové plynovody jsou tvořeny ocelovým nebo měděným potrubím o vnitřním průměru 800-1 400 mm. Proudění v tranzitním plynovodu zajiste tlak o síle 6,1-10 MPa tvořený kompresními stanicemi, které jsou budovány na každých přibližně 100 kilometrech plynovodu.
V místě průchodu státní hranicí jsou pak vybudovány tzv. předávací stanice, v nichž je kontrolováno nejen množství, ale i kvalita přepravovaného plynu. Předávací stanice také zajišťují odběr plynu z dálkových plynovodů do vnitrostátních a do plynárenské soustavy. Tady se už tlak snižuje na 4-6,1 MPa a vnitřní průměr potrubí se zužuje na 80-700 mm.
Tankerová přeprava je dražší, protože se pro přepravu plyn zkapalňuje, aby se zmenšil jeho objem (zmenší se zhruba 600×). Tento proces je energeticky velmi náročný a spotřebuje se 10-15 % tohoto plynu, nebo ekvivalent jiného zdroje energie. Výhodou ale je, že se plyn dá dopravit na jakékoliv místo, kde výstavba plynovodu není možná.
Plynárenská soustava je tvořena plynovody, předávacími stanicemi, kompresními stanicemi, regulačními stanicemi, podzemními zásobníky plynu a zařízeními určenými k úpravě a čištění plynu. Slouží k přepravě a distribuci plynu. Na našem území je výhradním provozovatelem přepravní plynárenské soustavy společnost NET4GAS. Ta zajišťuje mezinárodní přepravu přes Českou republiku, ale také vnitrostátní přepravu ke svým partnerům na našem území, kterými jsou provozovatelé regionálních distribučních soustav.
Distributor provozuje distribuční soustavu a stará se o ni. Zajišťuje distribuci plynu k vám domů a je zodpovědný za jeho spolehlivé dodávky. Stejně jako u elektřiny se stará i o pravidelné odečty měřidel. V tomto případě plynoměrů. Na distributora se obracíte, pokud chcete zřídit nové odběrné místo.
V České republice jsou tři velcí distributoři. Každý má své vyhraněné území, kterému plyn dodává, spravuje a kontroluje. V Praze dodává zemní plyn Pražská plynárenská Distribuce, a.s., což je nejmenší distributor ze všech. V Jihočeském kraji a v části kraje Vysočina působí společnost EG.D. Naopak největším distributorem je pak společnost GasNet.
Dále je možné se setkat také s lokálními provozovateli distribučních soustav. Těch je několik a provozují distribuční soustavy řádově menší.
Distributor je daný regionálně podle toho, kde se nachází vaše odběrné místo.
Dodavatel je firma, která nakupuje plyn na velkoobchodním trhu a následně ho dodává prostřednictvím distributora zákazníkům. Od dodavatele si tedy kupujete plyn pro svou domácnost nebo firmu a řešíte s ním například jeho cenu, doplňkové služby, smlouvu, fixaci ceny atd. Dodavatele si můžete sami vybrat.
Dodavatel poslední instance (DPI) je zákonem stanovený dodavatel plynu, který vám zajistí dodávku energie v případe, že se váš dodavatel dostal do úpadku. Cena plynu u tohoto dodavatele (DPI) je stanovena Energetickým regulacním úradem (ERÚ). Dodavatel poslední instance se vám ozve sám, nemusíte nikam volat ani chodit. Predá vám duležité informace, jako napríklad cenu za dodávku, výši záloh, termín jejich splatnosti a úcet, na který platit.
Který z dodavatelu to bude, závisí na distribucním území, kde se dané odběrné místo nachází. Přechodem k DPI vám přestává platit smlouva s původním dodavatelem, a to i pokud jste ji uzavřeli na dobu určitou. Od dodavatele poslední instance můžete energie odebírat nejdéle 3 měsíce. Kdykoliv během této doby si mužete vybrat nového dodavatele energií.
Hodnoty na plynoměru jsou nejčastěji udávané v m3. Zemní plyn je ale přírodní surovina, která nemá vždy stejnou kvalitu, proto se kvůli přesnosti výpočtu dodané energie udává na fakturách hodnota spalného tepla vyjádřená v MWh.
K přepočtu slouží tzv. koeficient spalného tepla pro odběrné místo, jehož hodnotu určuje příslušný provozovatel distribuční soustavy. Pokud tedy chcete přepočítat hodnoty z plynoměru z m3 na kWh, stačí hodnotu na vašem plynoměru vynásobit koeficientem spalného tepla. Běžně se užívá orientační hodnota koeficientu 10,55. Přesný koeficient se liší pro konkrétní oblast a konkrétní čas a je dohledatelný na webových stránkách distributora.
Poznámka: Pokud bychom chtěli být úplně přesní, museli bychom do výpočtu započíst i objemový koeficient. Ten vypočítává distributor podle mnoha parametrů. Nejčastěji se pohybuje kolem hodnoty 1, takže nebývá pro orientační výpočet používán.
Využít můžete také některou z online kalkulaček, např: zde.
U plynu si zákazník nevolí distribuční sazbu podle způsobu využití, jak tomu bývá u elektřiny. Každé odběrné místo je zařazeno do pásma spotřeby podle roční spotřeby plynu. Každé pásmo má pak svoji stanovenou cenu.
Cena plynu pro konečné zákazníky je podle požadavků Energetického zákona tvořena součtem dvou základních složek – regulované a neregulované.
Regulovanou část stanovuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a je to platba za distribuci/přepravu plynu do vašeho odběrného místa. Skládá se z:
1) pevné ceny za distribuovaný plyn (Kč/kWh)
2) stálé měsíční platby za kapacitu (Kč/měsíc), případně pevné roční ceny za kapacitu (Kč/m3/rok)
3) ceny za činnosti OTE, pevné ceny za zúčtování (Kč/MWh), poplatku za činnost ERÚ (Kč/MWh)
4) DPH = 21%
5) ekologické daně (Kč/MWh) – domácnosti jsou od ekologické daně osvobozeny. Právnické osoby využívající plyn výhradně pro provoz domovní kotelny mohou o osvobození požádat.
Neregulovanou část si určuje dodavatel sám a tvoří ji platba za odebraný plyn a ostatní služby dodavatele, jako je zákaznický servis, komunikace s úřady, administrativa a podobně. Tyto dvě položky z celého vyúčtování plynu je zákazník schopen výběrem svého dodavatele ovlivnit.
Cena je proměnlivá, dodavatel může cenovou hladinu během smluvního vztahu kdykoli upravovat změnou ceníku. Podmínkou je dle současné platné legislativy adresné informování zákazníka (v postavení spotřebitele) předem. V případě zvýšení ceny má odběratel právo smlouvu vypovědět. V případě, kdy cena stagnuje nebo klesá, lze smlouvu vypovědět s tříměsíční výpovědní lhůtou. Výhodou ze strany odběratele je snadná vypověditelnost smlouvy kdykoli v čase, produkt je bez závazků. V případě dlouhodobého všeobecného zvyšování cenové hladiny plynu nejsou tyto produkty pro zákazníka příliš atraktivní. Opačné však samozřejmě platí také. Nutné je neustálé sledování ceny.
Zákazník se zavazuje odebírat plyn na určitou dobu za předem stanovených podmínek. Metoda stanovení ceny způsobuje další rozčlenění na produkty na dobu určitou:
– s fixní cenou – předem stanovená neměnná konkrétní hodnota ceny pro celé smluvní období. Výhodou je pro zákazníka jistota stabilní ceny, o kterou se po celé smluvní období nemusí starat,
– s garancí ceny – garantovaná nižší cena o určitý počet procent oproti tarifnímu ceníku dominantního dodavatele (ve většině případů zároveň také nejdražšímu).
Pro případ porušení závazku jsou nastaveny sankce. Produkty jsou sjednávány na 1 až 3 roky a jsou v případě nepodání výpovědi automaticky prodlužovány (prolongovány).
V poslední době se na trhu objevují také produkty spotové. Ty jsou uzavírány většinou na dobu neurčitou. Cena odebíraného plynu je pak dána vzorcem. Ten vychází z ceny denního trhu plynu burzy, kterou si dodavatel zvolil jako základnu pro cenotvorbu. K této ceně je připočtena přirážka dodavatele a stálý měsíční poplatek. V tomto případě je pak výsledná konkrétní cena plynu pro zákazníka známá až při vyúčtování. Případně zákazník cenu může sledovat pro každý den jeho odběru na webových stránkách dané burzy. Cena plynu se během roku, ale i jednotlivých dnů mění, podle topné sezony, situace na trhu, stavu zásobníků či bilance plynárenské soustavy.
Někteří dodavatelé ve snaze o získání a udržení zákazníka typy produktů a stanovení cen kombinují. Je pak možné se setkat i se smlouvou na dobu určitou, kdy je cena proměnlivá a určuje ji dodavatel. Informace o možnosti změny ceny bývá pro zákazníka často těžce dohledatelná a ten si myslí, že jde o smlouvu s fixní cenou. Dále může být cena u smlouvy na dobu určitou stanovena vzorcem vycházejícím ze spotového trhu. Z pohledu zákazníka je dobré se zamyslet, zda se zavazovat k něčemu, co se může v budoucnu nepředvídaně měnit.
Vyúčtování za plyn vám přij de buď ve vytištěné formě do poštovní schránky, nebo elektronicky na e-mail či do aplikace dodavatele. Jaká forma to bude, si volíte ve vaší smlouvě. Standardní lhůta je 15 dnů od zjištění spotřeby.
Vyúčtování má každý dodavatel trochu jiné, ale musí podle vyhlášky č. 207/2021 Sb. obsahovat:
1) částku za celkové množství dodaného plynu a související služby za zúčtovací období
2) výši přeplatku nebo nedoplatku za zúčtovací období
3) datum splatnosti přeplatku nebo nedoplatku a způsob jeho úhrady podle smlouvy
Na vyúčtování dále najdete:
1) zúčtovacího období
2) celkové množství plynu dodané do odběrného místa za zúčtovací období spolu s uvedením způsobu zjištění spotřeby (odečet, samoodečet nebo odhad spotřeby)
3) celkovou výši uhrazených záloh za zúčtovací období, pokud je povinnost hradit zálohy sjednaná ve smlouvě
4) specifikaci odběrného místa adresou a EIC kódem
5) rozpis plateb a cen za dodávku zemního plynu
Na českém trhu s energiemi se pohybuje několik desítek významnějších dodavatelů plynu. Abyste vybrali toho pravého pro vaši domácnost, doporučujeme zvážit několik faktorů:
1) cena za dodávku zemního plynu
2) poplatky (tzv. stálá měsíční platba)
3) smluvní podmínky
4) smluvní pokuty
5) výpovědní lhůty
6) kvalita klientského servisu
Samotná změna dodavatele plynu zabere většinou jen pár minut. Nový dodavatel většinu věcí zařídí za vás. K uzavření smlouvy s novým dodavatelem budete potřebovat následující dokumenty:
1. Vaše poslední vyúčtování za plyn nebo smlouvu o sdružených službách dodávky plynu s vaším stávajícím dodavatelem.
2. Údaje o bankovním spojení, které jsou nutné pro budoucí vyúčtování, případně spojovací číslo SIPO.
Pokud si nebudete vědět rady, obraťte se na našeho poradce z Energeticko-poradenského centra poradna@teplarny.cz, který vám rád poradí.
Naši obchodní zástupci vám na základě poptávky vytvoří nezávazný návrh smlouvy, který vám zašlou e-mailem, nebo vás budou telefonicky kontaktovat. Toto proběhne obvykle do 2 pracovních dnů. Od května 2023 je také možné osobně navštívit naše klientské centrum Cimburkova 2, Brno – blízko NC Královo Pole.
Pro podepsání dokumentů je možné použít dva způsoby:
a) Smluvní dokumenty je možné vytisknout, podepsat a naskenované poslat e-mailem zpátky. Pro odeslání dokumentů je možné také využít kurýra nebo poštu.
b) Smluvní dokumenty je možné po domluvě s naším obchodním zástupcem podepsat na osobní schůzce. Od května 2023 i na klientském centru Cimburkova 2, Brno.
Obdržené smluvní dokumenty u nás zkontrolujeme, zavedeme do systému a potvrzené zasíláme v písemně podobě zpět klientům prostřednictvím pošty. V případě, že by bylo ke smlouvě potřeba ještě něco doplnit, budeme vás kontaktovat. Potvrzenou smlouvu odesíláme nejpozději do týdne od podpisu zákazníkem. Součástí potvrzené smlouvy je i uvítací dopis s informací o přibližném datu zahájení dodávky z naší strany.
Cena se utváří obchodováním na burze. Ta je místem setkávání nabídky a poptávky. Na základě tohoto střetu pak vzniká cena. Burza tedy nejenom zprostředkovává reálné obchody, ale je tzv. cenotvorná. Ceny stanovené na burze (burzovní indexy) pak bývají v praxi využívané i pro vzájemné obchody. Přepravní soustavy plynu jsou v Evropě propojené, proto je možnost obchodovat s plynem v rámci Evropy. Pro střední Evropu jde především o tzv. Německou (Lipskou) burzu THE, pro ČR pak je tu také její odnož CZ VTP.
Copyright 2024 Teplárny Brno, a.s. Všechna práva vyhrazena
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA
a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky používání služby Google.